Štala na Ranču Mrcina

V poletnih večerih na Ranču Mrcina priredimo Štalo. V sproščenem in avtentičnem okolju gostimo vrhunske slovenske alpiniste, popotnike, odlične glasbenike in gledališke predstave.

 

Chile, Patagonia – Katja Jemec

Petek, 18. 7. 2025, ob 21:00, potopisno predavanje

Potovanje na skrajni jug Čila – v čarobno Patagonijo, deželo številnih nacionalnih parkov, močnih vetrov in dih jemajočih razgledov.

Katja, fotografinja in popotnica, se je najprej sama podala na najbolj južni del države – v Torres del Paine. Temu je sledil roadtrip po legendarni, 1240 km dolgi, Carreteri Austral – edini cesti, ki povezuje sever in jug čilenske Patagonije. Čeprav jo imenujejo “avtocesta”, je daleč od tega – vožnja po razgibani makadamski cesti, obkroženi z dih jemajočimi razgledi, ponuja pravo avanturo.

V petih tednih potovanja od juga do severa Patagonie je doživela razgibano naravo v vseh oblikah – od mogočnih ledenikov, vulkanov, fjordov, modrih ledeniških jezer in rek, eno najstarejših drevesnih vrst na zemlji do peščenih plaž in barvitih ulic Santiaga ter drugih obmorskih mest.

Madagaskar – Renata Jozič in Matjaž Maček

Petek, 25. 7. 2025, ob 21:00, potopisno predavanje

Madagaskar otok, ki leži na ob vzhodni obali Afrike, je po velikosti četrti največji otok na svetu, po raznolikosti pa skoraj svoja celina. Od deževnih gozdov do peščenih plaž je dom številnim endemičnim rastlinskim in živalskim vrstam, vključno z lemurji, kameleoni in baobabi. Madagaskar ponuja veliko, predvsem pa nepozabno dogodivščino.

30 let s fotoaparatom na Olimpijskih igrah – Aleš Fevžer

Petek, 1. 8. 2025, ob 20:30, fotografsko predavanje

Aleš Fevžer je svoje življenje posvetil športni fotografiji in v zadnjih 30 letih prepotoval svet med fotografiranjem 18 zimskih in poletnih olimpijskih iger, svetovnih in evropskih prvenstvih v različnih športih, športnih avanturah kot so Camel Trophy, Camel Rafting Challenge, Grand Slam tenis turnirji, America’s Cup jadranje in drugih.

Začel je z filmom v fotoaparatu in razvijanjem črno belih fotografij, sedaj pa že več kot dvajset let fotografira z digitalnimi fotoaparati. Kako je bilo včasih in kako je danes vam bo predstavil v zanimivem potovanju skozi čas.

Naša pustolovščina na zahodu: Narodni parki ZDA – Družina Odar

Petek, 8. 8. 2025, ob 20:30, potopisno predavanje

Spomladi 2025 se je naša družina – vključno z dvema radovednima najstnicama – podala na več kot 5.500 km dolg potep po zahodnem delu ZDA. Od uličnega vrveža prefinjenega San Francisca in frenetičnega Las Vegasa do prostranih puščav, zasneženih vrhov in globokih pacifiških gozdov zveznih držav Kalifornija, Nevada, Arizona, Utah in Oregon. V narodnih parkih Grand Canyon, Arches, Canyonlands, Zion, Death Valley, Crater Lake in Redwood smo uživali razglede, ki jemljejo dih ter trenutke, ki blažijo živce in krepijo medsebojne odnose. Izkušnja, ki ostane za vedno – oplemenitena s pristnim utripom ameriškega družinskega vsakdana – potrjuje misel R. W. Emersona: Življenje je potovanje, ne cilj.

MR-CI-NAAA

Sobota, 16. 8. 2025, ob 20:30, koncert

Vrhunski glasbeniki, ki jih poznamo kot soliste in člane mnogih slovenskih zasedb se nam bodo predstavili v zanimivi kombinaciji, ki bo s svojo virtuoznostjo in hudomušnostjo predstavila slovensko ljudsko glasbo v sodobnih in živih priredbah, mimogrede, a prav tako zares, pa večkrat zajela še iz kotla svetovnih godb. Jedro zasedbe že nekaj edicij tega tradicionalnega druženja v zares posebnem ambientu ostaja preverjeno, nas pa nastopajoči (po svoji stari navadi) vedno znova presenetijo z improvizacijo, unikatnim repertoarjem in ostalimi vragolijami.

Uzbekistan – Arne Hodalič & Katja Bidovec

petek, 22. 8. 2025, ob 20:00, potopisno predavanje 

Ena zadnjih destinacij, ki sta jih pred nekaj meseci obiskala Arne in Katja je Uzbekistan. Zanimiva dežela, ki je svoj največji razcvet doživela v 14. in 15. stoletju, ko je Džingiskanov potomec in veliki vojskovodja Timur (1320-1405) ustanovil enega največjih imperijev vseh časov. Njegovo ozemlje je takrat segalo od vzhodne Turčije, čez skoraj celotno Azijo pa vse do Indije in  Kitajske. Njegove vojske so se bali v Aziji, Afriki in Evropi, njegovi vojni pohodi pa so terjali na milijone žrtev. Ta osvajanja danes zgodovinarji ocenjujejo kot genocidna in z naropanim bogastvom je ustanovil nekaj veličastnih mest ob Svilni cesti, trgovski poti, ki je povezovala daljni Vzhod z Evropskimi silami tistega časa. Te arhitektonske mojstrovine, predvsem mošeje, še danes jemljejo dih današnjim obiskovalcem. Arne nam bo v tem predavanju osvetlil zgodovinsko ozadje tega mega-imperija, predvsem pa nam bosta oba s Katjo povedala kaj več o sami poti in pokazala tudi veliko zanimivih fotografij.